Babák népviseletben

Helyi népviseletbe öltöztetett babákra ruhavarrás kezdődik októberben

 

Helyi népviseletbe öltöztetett babákra ruhavarrás kezdődik októberben a Lila Akác Nyugdíjas klub asszonyai részvételével. A tanfolyamot szakmailag irányítja Zorkóczky Éva , a Népművészet mestere.

Minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Jelentkezni lehet:

Márton Antalné Nyugdíjas Klub elnök

06-30/337-1194

Lauter Antal

06-70/630-9666

lauterantal@lauter.hu

Zorkóczky Éva

„Zorkóczky Éva, a népművészet mestere alapos kultúrtörténeti előtanulmányok után nagy műgonddal és szeretettel tervezte és varrta a viseleteket…”

„A Zorkóczy Éva alkotta babák mindegyike más és más…”

Leírás az Újhartyáni Képeskönyvből választott párokról:

 1.pár

Keindl József és Holczman Erzsébet esküvői díszben 1890 környékén.

Keindl József a kornak megfelelő posztóruhában. Paraszti voltát jelző csizmanadrágban, csizmásan. Az ing is parasztos gallér nélküli.

Ám a zakó már duplasoros gombolással, és BÁRSONY gallérral készült. Vőlegényi voltát csak a szerény mirtusz jelzi. / Ellentétben a korabeli paraszti viseletekkel, ahol a vőlegény gazdagabb "bokrétával" és főleg kalapban áll nemcsak a fényképezőgép elé, de a szertartáson is viseli. A kalapot is díszítik./ Tehát a vőlegény MÁR a 19.sz.-ban POLGÁRI RUHÁT visel!

A menyasszony - Erzsébet asszony - ruházata lényegesen több paraszti vonást hordoz : - legszembetűnőbb a több, vagy nagyon dús alsószoknya, és a kötény - ami a paraszti viseletek jellemző ruhadarabja. Viszont a ruha színe már világos! Vélhetően vajszínű alapon stilizált virágmintával. A paraszti ünnepélyes fekete csak a köténynél maradt meg. A felsőrész - rékli - a polgárosodó viseletek átmeneti jellemzője. A melleken futó dús csipkedísz viszont a svábok szívesen használt díszítőeleme.

A fátyol és a koszorú már polgári kiegészítő, korabeli fotókon ugyanezek a menyasszonyi fejdíszek láthatóak iparos és nagypolgári családok estében is.

A csokor "bieder" szintén . Művirágból, tüll, vagy csipkedísszel, nagy selyemszalaggal fokozva az ünnepélyességet.

2. pár

Backer János és felesége Jancsovits Rozália 1890.

János „báttya” teljesen a kornak megfelelő polgári öltözetben, sőt a lajbit is már felváltja a mellény, mellyen az óralánc az zsebóra viselését is jelzi.

Öltözetének paraszti vonásait csak a csizmanadrág acsizma, és a gallér nélküli ingőrzi.

 

« vissza