Parkolási igazolvány mozgáskorlátozottaknak

Vissza
Parkolási igazolvány mozgáskorlátozottaknak
2012.09.07.
Okmányirodai tájékoztató a mozgáskorlátozott személy parkolási igazolvány kiadásáról...

TÁJÉKOZTATÓ

A mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló 218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelet
(továbbiakban R.)
„2. § (E rendelet alapján igazolványra az a személy jogosult,)

a)aki a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 102/2011. (VI. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) 2. § a) pont ac) alpontja értelmében közlekedőképességében súlyosan akadályozott,”.

(és ezt az 1. számú mellékletben meghatározott szakvélemények vagy szakhatósági állásfoglalások valamelyikével igazolja.)

 

A fent említett 2.§-ra tekintettel a Korm. rendelet 1. számú melléklete is módosult, melynek megfelelően a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványának igényléséhez elfogadható szakvélemények és szakhatósági állásfoglalások az alábbiak szerint bővültek:

„1. A súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 102/2011. (VI. 29.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdés a) pont ac) alpontja szerinti szakvélemény.”

 

A Kr. fentiekben hivatkozott rendelkezése alatt a jogszabály módosítás értelmében „a szakértői szerv által a közlekedőképesség minősítéséről kiadott, a (Kr.) 2. § a) pont ac) alpontjában meghatározott állapotot igazoló hatályos szakvélemény másolata” értendő.

 

Az R. 3. § (2) bekezdése szerint az ügyfélnek a kérelemhez mellékelni kell az 1. számú mellékletben meghatározott szakvéleményt, vagy szakhatósági állásfoglalást.

 

 

A Kr. 8/A. §. (5) bekezdés alapján, ha a közlekedőképesség vizsgálata nem folyamatban levő hatósági eljárás keretében válik szükségessé, azt az okmányirodák kijelöléséről és illetékességi területéről szóló kormányrendeletben meghatározott települési, a fővárosban a kerületi önkormányzat jegyzőjénél lehet kezdeményezni, aki a továbbiakban az (1) bekezdés szerint jár el.

 

A fentebb ismertetett Kr. szerinti eljárás értelmében az R. 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészült ki:

„(3) Ha a kérelem benyújtásakor az 1. számú melléklet szerinti szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás nem áll rendelkezésre, a kérelemhez mellékelni kell a súlyos mozgáskorlátozott személy közlekedőképességének minősítését elősegítő, rendelkezésre álló orvosi dokumentációt és egyéb iratokat.Ebben az esetben a körzetközponti jegyző a kérelem beérkezésétől számított nyolc napon belül az iratok megküldésével megkeresi a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalt a közlekedőképesség minősítése érdekében. A közlekedőképesség vizsgálatára egyebekben a Kr. szabályait kell alkalmazni.”

 

Amennyiben a fentiekben meghatározott szakvélemény nem áll rendelkezésre, és az ügyfél az okmányirodában kívánja benyújtani, kérjük tájékoztassák az érintett ügyfeleket, hogy a dokumentációkról előzetesen készített másolatot adjanak le.

 

A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal a szakvéleményét 60 napon belül adja ki. A szakvélemény a jogszabályban meghatározottakon túl tartalmazza:

a) a közlekedőképesség súlyos akadályozottságának fennállását vagy fenn nem állását,

b) a következő felülvizsgálat időpontját.

 

Az iratok Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal részére történő megküldésével egyidejűleg a parkolási igazolvány kiadására irányuló eljárás vonatkozásában megfontolandónak tartom a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 32. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően az eljárás felfüggesztését.

 

 

Tájékoztatom továbbá Önöket, hogy az R. 13. § (2) bekezdés b) pontja az alábbiak szerint módosult:

 

„A súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet 2. és 3. számú melléklete szerinti orvosi szakvélemény parkolási igazolvány igénylésére és hatályának meghosszabbítására a hatályossági idején belül, de legkésőbb 2012. december 31-éig felhasználható.